Co je to Biatec Race z Moravy do Prahy?

Představte si situaci: vy a vašich 11 přátel běží 345 km bez přestávky dnem i nocí napříč Moravou a Čechy přes místa, ve kterých jste možná ještě v životě nikdy nebyli. Přidejte si vtipné historky v autě a mírné delirium způsobené nedostatkem spánku. A výsledek? Někdo by to mohl nazvat běžeckou párty bez spánku, polštáře a deodorantu. My to nazýváme velkým běžeckým dobrodružstvím!

Jak sestavit svůj tým?

Při hledání členů týmu doporučujeme:

  • nejlepším způsobem jak si sehnat lidi je dohodnout se s někým, aby ten dotyčný zkusil naplnit jedno auto.
  • nespoléhejte se pouze na své známé. Známí známých a těchto známých další známí rozšiřují počet potenciálních účastníků téměř do nekonečna.
  • začněte shánět lidi do svého týmu s dostatečným předstihem. Je o hodně jednodušší dohodnout se s lidmi, když ještě mají čas a mohou se připravit i běžecky. Těsně před závodem to už bude složitější.
  • nehledejte jen běžce. Jsou lidé, kteří sice neběhají, ale i přesto jsou ve výborné kondici a rádi si zasoutěží a zažijí něco výjimečného.
  • zkuste sehnat jedno auto (vy + 5 lidí) a dejte nabídku na naši facebookovou stránku. Bude více podobných případů a tímto se budete moci spojit a vytvořit tým. Na facebooku pravděpodobně najdete také jednotlivce, kteří si svůj tým hledají. I takto můžete doplnit vaši posádku.
  • vyzkoušejte naši Běžeckou seznamku na stránce www.biatecrace.cz

Může se přihlásit jednotlivec?

Biatec Race z Moravy do Prahy je závod týmů nikoliv jednotlivců. Výjimkou je pouze neoficiální kategorie S) SÓLO – individuální běh celé tratě. Běžcům, kteří by se rádi zúčastnili závodu, ale nejsou členy žádného týmu, doporučujeme využít naši Běžeckou seznamku nebo na facebooku dát oznámení, že hledáte tým, ke kterému byste se mohli přidat. 

Kolik je minimální počet členů v týmu?

V kategoriích A) až C) je minimální počet členů v družstvu 9, v kategorii E) je počet členů v družstvu 6.

Musím mít dohodnuté všechny členy týmu ještě před registrací?

Ne, můžete postupně přidávat nebo vyměňovat členy týmu až do skončení registrace, tj. do 30.6. 2017. Po tomto termínu je výměna možná pouze se souhlasem organizátora.

Musím si najít členy týmu sám nebo to udělá organizátor závodu za mě?

Registraci uskutečňuje kapitán týmu, který tým sestavuje a ve svém profilu doplňuje údaje o všech členech týmu.

Je nějaké věkové omezení účasti v závodě?

Každý účastník závodu musí dovršit věk 18 let v čase konání závodu. Na základě písemné žádosti (např. v elektronické podobě) může organizátor udělit výjimku startu pro člena týmu, který dovrší věk 15 let v čase konání závodu. Start běžců, kteří nedovrší věk 15 let v čase startu závodu, není možný.

Jakou musím mít výkonnost, abych se mohl zúčastnit závodu?

Každý účastník běhu by měl být schopen uběhnout 10 km do 60 min. Je to čas zaběhnutý během tréninku nebo na libovolných závodech. Oficiálně musí být průměrný nahlášený čas všech členů týmu maximálně 60 min.

Kolik km uběhne jeden člen družstva?

Pokud je v týmu 12 členů, tak každý člen družstva uběhne postupně ve třech úsecích cca 30 km. Pokud je členů týmu méně, tak někteří uběhnou více úseků, tedy cca 40 km. Pokud je v týmu 9 členů, tak každý uběhne cca 40 km. V kategorii E) uběhne každý člen týmu cca 60 km.

Jak se dostanou běžci z jednoho místa předávky štafety na druhé?

Běžec běží sám svůj úsek z bodu A do bodu B. Zbytek jeho týmu se přesune autem do bodu B, kde vysadí běžce, který převezme štafetu. Běžec, který doběhne svůj úsek a předá štafetu, nastoupí do auta svého týmu, které na něho čeká, a společně se přesunou k další předávce. Po absolvování svých úseků všemi běžci z auta dojde k velké předávce štafety, kdy štafetu převezme druhé auto a pokračuje stejným způsobem. Když běžci z vašeho auta nezávodí, máte pár hodin na odpočinek a doplnění energie. Vaše auto převezme štafetu až po tom, když své úseky absolvují všichni členové týmu v druhém autě.  

Kdo zabezpečuje motorová vozidla pro týmy?

Vozidla si zabezpečuje každý tým samostatně. Ideální řešení je mít dvě 9-místná vozidla.

Kolik může mít tým motorových vozidel, resp. může používat tři motorová vozidla? 

Oficiálně tým může mít jenom dvě motorová vozidla. Ta jsou označena organizátorem a mají právo přivézt a vyzvednout běžce na předávce štafety. Je možnost používat i další neoznačené motorové vozidlo, které nebude mít právo přístupu na vyhrazené parkoviště předávky. S takovýmto vozidlem se mohou označená vozidla setkat mimo prostor předávek a vyměnit si členy týmu tak, aby pouze označená vozidla přivezla, resp. vyzvedla běžce na předávce. 

Budeme potřebovat někoho mimo běžecký tým, kdo bude řídit vozidlo?

Auto může řídit libovolný člen týmu, který právě neběží svůj úsek. Ale můžete mít i řidiče, který v závodě nesoutěží.

Kdy je start našeho týmu?

Týmy startují postupně. První startují týmy s nejnižší výkonností, poslední startují elitní týmy s nejlepším předpokládaným časem doběhu. Každý tým musí při registraci nahlásit čas jednotlivých členů na 10 km a podle toho organizátor stanoví čas startu každého týmu.

Co se stane, když se některý člen týmu během závodu zraní?

Úseky, které měl běžet zraněný člen týmu, mají možnost zaběhnout jiní členové týmu, ale zraněný běžec se už nesmí vrátit do závodu. Také v tomto případě platí pravidlo, že žádný z běžců nesmí běžet dva úseky bezprostředně za sebou a členové týmu musí běžet stejný počet úseků +/- 1 úsek.

Zabezpečuje organizátor během závodu ubytování?

Ne, běží se nonstop. Během nočních úseků organizátor zabezpečuje prostor, kde je možné osprchovat se a odpočinout si ve vlastním spacáku.

Budu znát své průběžné pořadí?

Jelikož každý tým startuje v jiném čase, oficiální pořadí týmů bude jasné až v cíli závodu. Během závodu organizátor může zveřejňovat průběžné výsledky, ale jde pouze o neoficiální časy.

Mohou nás přijít povzbudit rodinní příslušníci a známí na trať?

Ano! Už se na ně těšíme a doufáme, že budou dostatečně hluční. Hlavně v cíli.

Můžu během běhu poslouchat hudbu?

Důrazně nedoporučujeme používat sluchátka s hudbou během běhu. Protože se běží za plného provozu, běžec musí být schopen rozeznat blížící se vozidlo a přizpůsobit tak svůj pohyb na silnici. Pokud i tak bude používat sluchátka s hudbou, bude tak konat na svoje vlastní nebezpečí.

Pokud se běžec rozhodne poslouchat během běhu hudbu přes sluchátka, měl by dodržovat následující body: 

  • měl by být schopen rozeznat zvuky okolo sebe
  • měl by být schopen poslouchat pokyny organizátorů

Co je potřeba k uznání protestu?

K uznání protestu ze strany běžce je třeba, aby měl organizátor jistotu, že se událost, na kterou se protest vztahuje,  stala. Proto pokud je to možné, doložte k vašemu protestu, např. fotografii z mobilního telefonu nebo případně podložte protest svědectvím běžců z jiných týmů.

Protest se může vztahovat jen na porušení pravidel závodu, proto je potřeba v protestu uvést alespoň vlastními slovy, které pravidlo bylo porušeno. Není možné podat oficiální protest vůči události, která není porušením pravidel, např. že váš tým zabloudil na trati apod.

Jak vznikl nápad zorganizovat Biatec Race z Moravy do Prahy?

Jeden ze dvou hlavních organizátorů běžel podobný běh v minulosti v USA a každému, kdo byl ochoten poslouchat, vyprávěl své zážitky. Toho druhého, to přestalo bavit stále jen poslouchat a navrhl, aby společně podobný běh zorganizovali. A po třech letech organizování úspěšného štafetového běhu od Tatier k Dunaju se tito dva organizátoři rozhodli, přenést stejný koncept i do České republiky.

 

Od štartu 100 dnů 22 hodin 29 minut

 

      Mediální partneři