Dobrovolně jste se rozhodl, že budete kapitánem týmu v závodě štafet Biatec Race, nebo o tom přemýšlíte. Co to pro vás znamená být kapitánem týmu?  Co se od vás očekává? Jak můžete pomoci svému týmu? Přečtěte si pozorně tyto informace a dozvíte se o důležitosti kapitána pro jeho tým.

1. Musíte přihlásit svůj tým na závod.

Na začátek se to může zdát jednoduché, ale postupně zjistíte, že to až tak jednoduché nebude. Pokud jste ten, kdo přišel s myšlenkou účasti na lidovém běhu štafet, potom si musíte sehnat lidi do svého týmu. Pokud jste parta lidí, kteří se rozhodli běžet společně, tak to bude o něco lehčí, protože na to nebudete sám. Když máte složený tým, musíte vybrat peníze na startovné a zaplatit startovné za tým. Pokud někdo z vašeho týmu vypadne, musíte sehnat náhradu. Bude hodně takových, kteří se na jaře přihlásí, ale do startu se jim vyskytne tolik jiných povinností, že se nakonec nebudou moci zúčastnit. Zranění jsou též okolnosti, které mohou potkat členy vašeho týmu. Proto pokud máte možnost si dopředu sehnat někoho do zálohy, můžete si ušetřit stres těsně před startem.

2. Vystupujete jako zástupce týmu a kontaktní osoba směrem k organizátorům závodu.

Přes vás půjde celá komunikace s organizátorem ohledně závodu, termínů, změn apod. Vaším úkolem bude o všem informovat jednotlivé členy týmu.

3. Potřebujete vybrat a oznámit název vašeho týmu organizátorovi.

Název nesmí být vulgární a nesmí urážet ostatní. Organizátor si vyhrazuje právo vyřadit tým s takovýmto názvem ze závodu. Jméno týmu můžete změnit do uzávěrky elektronického přístupu do editace týmů (30.6.).

4. Vaší povinností je nahlásit organizátorovi časy členů svého týmu na 10 km, ne starší než 2 roky. 

Důvodem tohoto požadavku organizátora je správné určení času startu vašeho týmu. Týmy startují v různých časech tak, aby i navzdory rozdílné výkonnosti, doběhly do cíle v neděli v rozmezí mezi 12:00 a 20:00 hod. Snažte se být co nejpřesnější. Rozdíl dvou minut v nahlášeném čase u každého člena týmu může v konečném důsledku vytvořit více než hodinový rozdíl v předpokládaném doběhu a to bez toho, abyste na trati zabloudili nebo měli jinou nepříjemnost. 

5. Plánujete a koordinujete přípravu účasti týmu v závodě a samotné fungování týmu během závodu.

Musíte si určit, jak se tým bude skládat na náklady před a během závodu. Pokud už půjde o pronájem aut, nákup potravin nebo povinné výbavy. Každý tým bude muset řešit, jak toto zabezpečit. Nemusíte to všechno dělat sám, ale je potřeba to zabezpečit. Nejlepší je rozdělit všechny povinnosti na členy týmu rovným dílem pro každého.

Zabezpečení vozidel vhodných k přepravě týmu během závodu, je důležitý začátek cesty k úspěšnému dokončení závodu. Pro 12členný tým doporučujeme dvě 9místné dodávky. Pozor, vejdete se i do menšího auta, např. 7místného SUV, ale ne každé auto vám poskytne dostatek prostoru! Pro většinu týmů trvá závod více než 24 hodin a je důležité mít aspoň minimální pohodlí pro členy týmu během tak dlouhého času stráveného především v autě.

6. Jste zdroj informací pro členy vašeho týmu.

Pozorně si prostudujte informace o závodě na této stránce a postupně všechny materiály, které vám poskytne organizátor před závodem. Doporučujeme vám svolat si celý tým na poradu, kde si proberete všechny otázky společně a naplánujete si všechno co je třeba pro úspěšné zvládnutí závodu. Hlavně mapy tratě a itinerář jednotlivých úseků musíte opravdu nastudovat. Kromě toho je třeba si určit způsob komunikace mezi jednotlivými vozidly během samotného závodu. Ideální je mít v každém vozidle jeden hlavní komunikační mobil a jeden náhradní v případě poruchy hlavního. V každém vozidle byste měli mít seznam členů týmu s čísly mobilních telefonů a též kontakt na blízké osoby pro případ nepředvídaných událostí. Je velká pravděpodobnost, že všechno dobře dopadne a nebude žádný problém, ale je lepší se připravit na všechny možné situace

Na závěr jen konstatování, že úspěšné zvládnutí úlohy kapitána týmu je v takovémto závodě nevyhnutelná k doběhnutí celého týmu do cíle. Berte svou funkci s plnou vážností, abyste si mohl společně s vaším týmem v cíli vychutnávat výjimečný zážitek z tohoto běhu.

 

Od štartu 100 dnů 22 hodin 30 minut

 

      Mediální partneři